در یوگای مدرن، لوازم مختلفی برای ورزشکاران تولید و توزیع شده اند. بخش چشمگیری از این ابزارها در حین انجام حرکات فیزیکی یوگا استفاده می شوند. آجر یوگا یکی از این وسایل رایج می باشد. آجر یوگا یا بلوک یوگا یکی از محصولات ورزش یوگا، پیلاتس و ایروبیک است که در یوگا کالا عرضه می شود. امروزه ابزار های یوگا بسیار گسترده شده و آجر یوگا یکی از مهم ترین لوازم این رشته ورزشی به شمار می آید. مکعب یوگا براساس تکنولوژی و فوم ای وی آ تولید شده و کاملا بهداشتی و استاندارد است و می توان آن را در خانه و سالن های ورزشی مورد استفاده قرار داد. آجر یوگا در رنگ بندی و طرح های شاد و متنوع تولید می شود.

انواع آجر یوگا

آجر یوگا را اولین بار B.K.S. Iyengar  به عنوان ابزاری برای حمایت از بدن طراحی کرد.

سال های اول که آجر یوگا طراحی و در بازار عرضه شد، تقریبا روزهای بی کفیت آجر یوگا به شمار می آید. از جمله معایبی که داشت لبه های تیز و برنده که به یوگی صدمه می رساند، وزن سنگین که باعث می شود به سختی بتوان آن را جابجا کرد، میزان لغزش بالا که باعث می شد فرد نتواند با خیال راحت به آن تکیه دهد و حکم نگهدارنده داشته باشد. در ابتدا آجرهای یوگا صرفا از چوب تولید شده بودند اما رفته رفته آجر چوب پنبه ای و سپس آجر یوگا فومی روی کار آمدند.

آجر یوگا چوبی

این نوع آجر ها غالبا از بامبو، افرا، صنوبر و… تولید می شوند. هرچقدر چوب استفاده شده در این محصول محکم تر باشد، ماندگاری آجر بیشتر خواهد بود و البته سنگین تر. آجر یوگا چوبی از لحاظ زیبایی نیز بسیار دلپسند هستند. مسائل اصلی و مشکل با آجر چوبی یوگا این است که قیمت بالایی دارند، با دست های خیس و عرق کرده لزج می شوند و احتمال دارد در حین قرار گرفتن روی یک زمین چوبی سخت دچار لغزش شوند و به خوبی قرار نگیرند.

آجر یوگا چوب پنبه ای

جنس این محصولات به گونه ای است که با محیط زیست سازگاری داشته و منعطف تر نیز هستند. آجر یوگا چوب پنبه ای در مقایسه با آجر چوبی یوگا سبک تر است اما به دلیل ضد آب نبودن و جذب عرق و بو احتمال دارد به مرور بوی بد به خود گرفته و برای ورزشکار آزاردهنده باشد. در این نوع آجر یوگا ممکن است شکستگی نیز به وجود آید.

یوگی هایی که برای حفظ تعادل بیشتر در تمرینات حرفه ای خود به دنبال مکعب یوگا هستند، بهتر است نوع چوب پنبه ای آن را انتخاب کنند زیرا این نوع آجر چگالی بیشتری دارد و محکم تر است. به فرد یوگی اطمینان بیشتری در رسیدن به موقعیت های یوگا می دهد.

آجر یوگا فومی

این محصول که امروزه بسیار رایج و پرطرفدار است، قیمت پایین تری دارد، دارای وزن کمتری است و نرم تر است. دوام بالا و نظافت راحت آن ها دال بر محبوبیت آن هاست. این آجرها در تماس با زمین زود کثیف می شوند ولی خیلی راحت قابل شستشو هستند. آجر یوگا فومی در تماس با زمین نیز بسیار ثابت تر از سایر آجر هاست و نمی لغزد و ثابت قرار می گیرد. لازم به ذکر است که آجرهای یوگای فومی متاسفانه با محیط زیست سازگاری ندارند.

آجر یوگا فومی دارای جایگاه خاصی در بازار فروش لوازم ورزشی ایران است که در ادامه به کاربرد و ویژگی های آن می پردازیم.

کاربرد آجر یوگا

یوگا ورزشی می باشد که بر جوانب گوناگون زندگی بشر تاثیرگذار است چراکه این فن، صرفا شامل حرکات ورزشی نمی شود بلکه مجموعه گسترده ای از کار ها و تمرینات را در بر می گیرد.

هدف از تولید و خرید آجر یوگا، انجام درست تمرین های ورزشی و در آخر عدم آسیب دیدن اعضا در حین ورزش می باشد. آجر یوگا یک مکعب است که سبب بهتر شدن عملکرد یوگا می شود.

آجرهای یوگا بیشتر حکم تکیه گاه دست را دارند، همچنین به منظور حمایت از کمر، سر و باسن و همچنین برای تعمیق آگاهی از حفظ تعادل نیز استفاده می شوند. آجر یوگا برای افراد مبتدی و افرادی که دچار آسیب دیدگی و یا محدودیت های جسمی دیگری هستند، بسیار سودمند است.

بهبود برقراری تعادل این ابزار ورزشی در یوگا جایگاه خاصی دارد. برخی اوقات از این بلوک یوگا به اشتباه استفاده می کنند. بیشتر اوقات، مبتدی ها و افرادی که بدن خشکی دارند، از آن استفاده می کنند. از طرفی این محصول به منظور کاهش فشار بر روی مفاصل و یا تغییر حالت خاص بدن پیشنهاد می شود. ارتفاع آجرهای یوگا متفاوت است و بسته به نوع تمرینات یوگی استفاده می شود.  بلوک یوگا به کشش و قرار گرفتن بدن در حالت صحیح کمک شایانی می کند.

پزشکان و فیزیوتراپیست های ماهر و زبردست نیز می توانند برای آموزش ایمن و تقویت مفاصل افراد تحت درمان خود تمرینات خاصی را با آجر یوگا ارائه دهند.

یکی از شیوه های رایج استفاده از بلوک یوگا این است که مکعب را به صورت طولی میان پاهای خود گذاشته و با پاشنۀ پای خود به آن نیرو وارد کنید و لگن را بالا بیاورید.

ویژگی های آجر یوگا

  • رنگ بندی و طرح های شاد و متنوع
  • وزن پایین و قابل حمل
  • مقاوم در برابر آب و قابل شستشوی راحت
  • تولید شده از فوم بهداشتی  eva
  • بسته بندی شده
  •  متناسب با استاندارد های جهان
  • دارای گواهی بهداشت
  • با کیفیت قابل اطمینان و ماندگاری بالا
  • ساخته شده با بهترین مواد و متریال درجه یک

راهنمای خرید آجر یوگا

اگر می خواهید آجر یوگا تهیه کنید بهتر است بدانید سایز ایذه آل و استاندارد آن ۳*۵/۴*۹ اینچ  است. قطعا در بازار فروش آجر های یوگای بزرگتر و کوچکتر از این می بینید، خرید آجر یوگا بزرگتر یا کوچکتر از اندازه ایده آل به اندازه دست و میزان انعطاف پذیری بدن شما وابسته است. در صورتی که دست های کوچک دارید، بهتر است یک آجر کوچکتر تهیه کنید. از طرفی اگر دست های بلندی دارید و بدنتان نسبتا خشک است، هنگام انتخاب و خرید یک آجر یوگا بزرگتر تهیه کنید.

بلوک های یوگا که در کشور ما به فروش می رسند؛ از نظر تراکم و کیفیت، مناسب بوده و ورزشکاران ایرانی به آسانی از آن ها استفاده می کنند.

آجر یوگا کالا

یوگا کالا توزیع کننده کلیه محصولات ورزشی فومی مرغوب و ماندگار است. این محصولات ورزشی در کارخانه های معتبر و بزرگ توسط تجهیزات و ماشین آلات بروز و با استفاده از متریال اولیه باکیفیت و بهداشتی، توسط پرسنل کاری متخصص تولید و توزیع می شوند. آجر یوگا در فرایند تولید از چهارچوب استاندارد های موردنیاز گذر کرده  و این محصول گواهی استاندارد را دریافت نموده است. از طرفی فوم های استفاده شده در تولید آن، فوم هایی بهداشتی و سازگار با پوست هستند تا برای ورزشکاران آلرژی زا نباشند.

یوگا کالا بنا به سفارش مشتری قادر به تولید بلوک یوگا با طرح یا لوگوی موردنظر مشتری می باشد.